vontaeofficial5067 vontaeofficial5067
  • 31-01-2022
  • Mathematics
contestada

Maria bought 125 pounds of lunch meat for $3. 36. How much would234 pounds of lunch meat cost? Enter your answer in the box.

Respuesta :

MrBrainly001
MrBrainly001 MrBrainly001
  • 02-02-2022

Answer:

Step-by-step explanation:

125= 3.36

234 = x

cross multiply

234*3.36 = 125x

786.24 = 125x

divide both sides by 125

786.24/125 = x

x=$6.29

Answer Link

Otras preguntas

In sunlight, a vertical stick 7 ft tall casts a shadow 3 ft long. At the same time a nearby tree casts a shadow 11 ft long. How tall is the tree? Round to the n
P=3a+2b2 Make a the subject of the formula
Which melon has a greater mass , one that is 4 kilograms or one that is 4,100 grams ?
Which melon has a greater mass , one that is 4 kilograms or one that is 4,100 grams ?
Why is tin foil a good insulator
Which melon has a greater mass , one that is 4 kilograms or one that is 4,100 grams ?
15. why did the Berbers eventually learn to live peacefully with thier Arab conquerors?
How did the Domesday book help William keep control of England?
In sunlight, a vertical stick 7 ft tall casts a shadow 3 ft long. At the same time a nearby tree casts a shadow 11 ft long. How tall is the tree? Round to the n
Graph the system of ineqalities y<2x+2y>-x-1