mskskdkejdhxvxd mskskdkejdhxvxd
  • 28-01-2022
  • Mathematics
contestada

A bag of 8 apples costs
$2.88. What is the cost of
one apple?

Respuesta :

celesteortizavila
celesteortizavila celesteortizavila
  • 28-01-2022

Answer:

About 36 cents

Step-by-step explanation:

2.88 divided by 8 comes out to 0.36

Answer Link
annalysethomack23 annalysethomack23
  • 28-01-2022
2.88/8 is .36 cents
Answer Link

Otras preguntas

Over time weeds have become resistant to pesticides. Which process explains how pesticide resistance developed? A. natural selection B.biological inheritance C.
Which verb agrees with its subject? A museum about Barnum and his life __________ on the site of one of his homes in Bridgeport, Connecticut. A. stands B. are s
true or false the shi huangdi, a barrier that linked earlier walls across China's northern frontier, was built ti stop the nomads from invading China
what is the opposite of the word livestock?
how are proteins, lipids, and polysaccharides similar?
how much did great britain, russia and france spend in 1890? in 1914?
Why is 130 oz bigger than 8 lbs
Kobe is drawing a net of a rectangular prism. How many rectangles should he draw if all the faces are rectangles?
what two types of evidence are used to classify organisms?
what is weight measured in