Seudónimo Seudónimo
  • 31-12-2021
  • Mathematics
contestada

Kylie bought 3.2 pounds of apples for $5.92. What was the price Kylie paid per pound of apples?

this is 5th please help!!​

Respuesta :

duhari610
duhari610 duhari610
  • 31-12-2021

$1.85

3.2 pounds ------> $5.92

1 pound -----------> $5.92/ 3.2

= $1.85

Answer Link

Otras preguntas

Hello, can anyone help me by answering all these? Please
I have a test tomorrow I have worried about it​
two positive real numbers differ by one and have a product equal to one. Find the value of the smaller number to the nearest hundredth
ANYBODY PLEASE I NEED HELP HURRY
select the story problem that this equation represents 1/2 / 2/5 1/2 divided by 2/5 Please do not guess!
Question 4 15 points (MC) Read the following excerpt from the article "Vision, Voice and the Power of Creation: An Author Speaks Out," by T. A. Barron, and answ
explain when you cite information
What is significant about organisms that share the same number of chromosomes?
Can someone help me?
Energy from the sun travels to earth by _____. conduction radiation convection