genrowland1380 genrowland1380
  • 30-12-2021
  • Mathematics
contestada

Hometown Market sells a bag of dried cranberries that is 16 ounces and cost $4.32. Find the cost per ounce.

Respuesta :

datfayfaylife datfayfaylife
  • 30-12-2021

Answer:

My guess is $3.70 is the cost per ounce.

Step-by-step explanation:

Divided!

Answer Link

Otras preguntas

A ball dropped from the top of a building hits the ground 9 s later. How high is the building (in meters)
Predict the number of solutions for the given linear system. 5x - y= -2 3x + y= 6 a) none b) 1 c) infinite d) 2
2. Dutch people living at the ___ of the sea found that, cach spring, their farms were flooded by rising water. a. edge b. center e. bottom d. impression
A student decreases the temperature of a 605 cm3 balloon from 455 K to 230 K. Assuming constant pressure, what should the new volume of the balloon be? Round yo
Free trade is known as a _____ game because ____. positive-sum; one trader's gain is another's loss positive-sum; both parties to a transaction can achieve posi
Which mode of signaling would provide the quickest response?.
Do you think people ever questioned or rebelled against the caste system? Why or why not?
which of the following should you always check before getting into a car? select all that apply 1. check the tires for cuts and wear 2. check that the windows a
The inequality w < 1,500 describes the maximum weight in pounds, w, allowed by law in a freight elevator. Is a total weight of either 1,505 pounds or 1,600 p
How can global warming cause flood and drought?