darixavilcarima27 darixavilcarima27
  • 29-12-2021
  • Mathematics
contestada

5. Mckenna wants to buy eggnog at the store. It costs $4.76 for three cartons.
What is the unit rate for one carton?
Helpp me plzz

Respuesta :

ZMaths
ZMaths ZMaths
  • 29-12-2021

Answer:

$1.58

Step-by-step explanation:

To figure out this answer we must use division, units, and ratios to calculate. We know that 3 cartons is equivalent $4.67. So to calculate the price of one carton we have to divide by 3.

[tex]4.76/3=1.58[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

In which interval the graph of the function f(x) = x^2/3-1 is concave? A)]-,0[B)]0, +[ C)]-1,+[ D) none
New voices in the 1950s and 1960s called for change in which of the following areas? Select all that apply. Civil rights women's rights gay rights drug laws
Un cuadro descriptivo sobre las escuelas economicas
What number comes between 0.17 & 0.5
the process of adding manures and fertilizers
Listen Read this claim McDonald's should be considered a healthy fast food restaurant because it serves fruit, salads, and milk Which counterclaim is not releva
SImplify the following using the laws of exponents: Can anyone help me with this? I would prefer a picture of the solution as opposed to it being typed out thr
Hello anyone from USA here?​
_______ are an important part of games. 1) Narrative story elements 2) Story details 3) Visual emotional cues 4) None of these are important 5) All of these are
Since the cost price of individual parts added together ends up being the largest cost of a finished product, Total Quality Management is focused on finding tho