Samfromstatefarm123
Samfromstatefarm123 Samfromstatefarm123
  • 30-11-2021
  • Mathematics
contestada

Bob bought 2Ibs of apples for $6. Explain how to find the unit rate and give the meaning of unit rate​

Respuesta :

sarahmogalli
sarahmogalli sarahmogalli
  • 30-11-2021

Answer:

Unit rate is 3

Step-by-step explanation:

The unit rate means the value of ONE unit.

In this case, it would be the value of ONE pound of apples.

I divided 6 by 2, which gave me THREE.

Answer Link

Otras preguntas

All the organisms on your campus make up A. an ecosystem B. a community C. a population D. an experimental group E. a taxonomic domain
What happens to the pulse when it reaches the fixed end?
Select all that apply. Cell height can be changed by: Responses inserting another row typing the desired size in the box on the Cell Size grouping selecting the
The Homeric tales were popular during the Victorian and Edwardian periods in England. How were they once again used to romanticize conflict?
Using the table, create three equivalent explicit equations that all correctly fit the table.
Cormac has some sweets in a bag. The sweets are lime flavoured or strawberry flavoured or orange flavoured. In the bag number of lime flavoured sweets number of
functions of the skin include regulation of body temperature and ________
A storage container consists of a box of length 90cm, width 42cm and height 34cm, and a lid in the shape of a half-cylinder, as shown in the diagram. The lid fi
2/7 1 2/7 2 4/7 7/18
I'm giving away free point 10 at a time :)