samajayi28 samajayi28
  • 29-11-2021
  • Mathematics
contestada

you spend $40on 5 pounds .what is the unit rate in dollars per pound ?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 29-11-2021

Answer:

The unit rate of dollars is $8 per pound

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Students applying to law school must take the LSAT exam. Since competition for acceptance is stiff, many students take a course that is advertised to boost scor
Please and thank you
The famous snow-covered ________ Mountains separate France and Italy.
multiply by 4, then divide by 2 First term: 60​
As the sun angled, the buttes and coulees, the cliffs and sculptured hills and ravines lost their burned and dreadful look and glowed with yellow and rich brown
Samuel drove 84 miles in 6 hours. How far can he drive in 6 hours?
The function f is defined by f(x) = x^2-2x-24 if f (x + 3) = x^2+kx-21, what is the value of k?
Read the lines from Langston Hughes's poem "I, Too, Sing America." I, too, sing America. I am the darker brother. How do these lines demonstrate the political a
Pianni Beverages produce two ready-mixed cocktail drinks; the Zombie and the Skyjack. Each is a mixture of vodka, vermouth, and ginger. It takes 3 litres of vod
Participants in a behavior study randomly select an identification bracelet from a basket. There are a total of 54 bracelets in the basket. There are 12 pink, 9