197801
197801 197801
  • 29-11-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 9 scarves is $74.25. What is the unit price?

Respuesta :

mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 29-11-2021

Answer:

$8.25/scarf

Step-by-step explanation:

Divide the cost of the 9 scarves by the number of scarves.

$74.25/9 = $8.25

The unit price is $8.25 per scarf

Answer Link

Otras preguntas

A bug is moving along a meter stick in the negative direction at a constant speed of 0.85cm/s. After 42 seconds have passed the bug is located at 27.0 cm. What
simplify the rational expression 27b^3/57b
Small habitats with little interior spaces can be harmful to species diversity. true or false?
Can someone please help me with the question I am stuck on it!
Identify the following statements as conjunction, disjunction, negation, or conditional. If three sides of one triangle are equal to three sides of another tria
How do you reduce 35/100?
Can someone please help me with this yhanjs
Define social Darwinism in your own words?
Whats the tubas role in the orchestra? :)
Find the component g.Given the function f(x)= x - 2 ------- 5gf(x) = x - 3How to solve this question? Can you show me how to do it step by st