BianaVacker
BianaVacker BianaVacker
  • 28-11-2021
  • Mathematics
contestada

What is the cost of 2.6 pounds of cheese at $6.75 per pound
WORTH A LOT OF POINTS BRAINLIEST IF CORRECT

Respuesta :

LucaFontana
LucaFontana LucaFontana
  • 28-11-2021

Answer:

$17.55

Step-by-step explanation:

simply multiply the price by the amount of the product so: 2.6*6.75= 17.55

Answer Link
14amavanessa
14amavanessa 14amavanessa
  • 28-11-2021
We can write the information given mathematically:
1 pound of cheese = $6.75

We need to find the price of 2.6 pounds of cheese and we can do this by multiplying both sides of the equation above by 2.6:

1 pound of cheese = $6.75
1 x 2.6 pounds of cheese = $6.75 x 2.6

2.6 pounds of cheese is $17.55

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Simplify the product using the distributive property. (4h – 5)(5h – 3)
A person trying to develop higher self-esteem should attempt to choose friends who __________. a. have a high social status b. try to change your bad habits c.
Genocide occurred in Guatemala in 1981–1983 because?
5 facts about the sugar act
Explain how knowing 1+7 helps you find the sum for 7+1
Judaism was radically different from other religions when it first began. Which of these types of beliefs made Judaism unique?
what is the value of the digit 8 in 28,175
The Epic of Gilgamesh was the product of the _____ civilization.
An Olympic sprinter can go from a state of rest to 11 meters per second in 10 seconds. What is the average acceleration of the sprinter? a. 110 m/s² b. 110 m/
a unit of measurement that people agree to use is called a