alainacross510 alainacross510
  • 28-10-2021
  • Mathematics
contestada

a 450-square-foot apartment in new york city costs $540,00 what is the price per square foot?

Respuesta :

RevyBreeze
RevyBreeze RevyBreeze
  • 28-10-2021

Answer:

$1200

Step-by-step explanation:

Let cost of 1 square foot be x

So, Cost of 450 square feet =  450x

We are given that A 450-square-foot apartment in New York City cost $540,000.

So, 450x = 540000

x= [tex]\frac{540000}{450}[/tex]

x= 1200

Cost of 1 square foot = $1200

Hence the price per square foot is  $1200

Answer Link

Otras preguntas

Indicate whether the following statements are true or false for a reversible isothermal process:(A) Q=T(∆S). (B) ∆U=0.(C) The entropy change of the system is al
Solve by the substitution method, 3x + 7y = 27 - 7x + y = 41
Which is not a particle within an atom? O a neutron O an electron O a proton O an ion
Which portion of the nephrons reabsorb substances?
Which sequence is an arithmetic sequence? A{1,4,16,48,…} B{−10,−3.5,3,9.5,…} C{−10,5,−2.5,1.25,…} D{100,20,4,0.8,…}
Help please and show work
Glycerin, with a viscosity of 1.5 N ∙ s/m 2, is flowing with an average speed of 1.2 m/s through a tube that has a radius of 5.0 mm and is 25 cm long. What is t
What are some considerations when backing up data to the cloud?
A black hole emits a jet with a power of 1044 W. If the black hole has a rotational period of 0.1 ms, what is the energy emitted by the jet during one rotation
Ampere second could be the unit of : O power O conductance O energy O charge