gabbiecalemine gabbiecalemine
  • 28-10-2021
  • Mathematics
contestada


Find the unit price in dollars per ounce).
A 24-ounce can of pineapple for $1.08
PLS PLS HELPME ASAP

Find the unit price in dollars per ounce A 24ounce can of pineapple for 108 PLS PLS HELPME ASAP class=

Respuesta :

Penguie13580 Penguie13580
  • 28-10-2021

Answer:

$0.05 per ounce

Step-by-step explanation:

To find the price in dollars per ounce, divide the price by the number of ounces.

[tex]\frac{1.08}{24}[/tex] = $0.045 per ounce = $0.05 per ounce

Answer Link

Otras preguntas

1. During a heart attack, some of the cells in the thick layer of muscle in the heart walls die. This layer of muscle is called the (1 point) • Do not choose. •
Imagine you have to write a speech about the steps people need to take after a hurricane hits. Which organizational pattern would be most effective for your spe
"To Kill A Mockingbird" Miss Maudie discusses some of the town’s problems with the children. She says: “The things that happen to people we never really know. W
How i do this -> Log 5x10^-3/2x10?
which of these structures relies on the circulatory system to transport the chemical compounds that it makes to other body structures
In order to avoid peer pressure, it is important to recognize __________.
Can some one please help me with this im having trouble. ?
the value of x in the equation log(x-1)9=2 is
Can some one please help me with this im having trouble. ?
what organizational pattern would you use for a biography