An apple orchard charges a $5 admission fee and $3 for each basket of apples you take home. Write an equation to represent the total cost if your trip to the apple orchard

Respuesta :

Answer:

y = 3x + 5

Step-by-step explanation:

y = total cost

x =  basket of apples

5 = admission fee

y =  cost per basket  + admission fee  

y =  3x + 5