logannarabarney
logannarabarney logannarabarney
  • 27-10-2021
  • Mathematics
contestada

Sophia bought a bag of 20 cough drops for
$3.59. What is the cost per cough drop?



Help I am really confused

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 27-10-2021

Divide total price by quantity:

3.59/20 = 0.1795

The price for one is $0.1795

Answer Link

Otras preguntas

17.5 how to make this into a fraction
Kevin can carry a basket 5 feet. Rachel can carry it 3 feet farther than kevin. Daniel can carry the basket half as far as Rachel. Is it reasonable to say that
Which evidence convinced many geologists that the continents were slowly moving? A. the fit of the continents together B. seafloors older than the continents C.
Rationalise the denimination of 12-5 root 3 divide by root 3
One difference between eukaryotic and prokaryotic cells is that eukaryotic cells __________ prokaryotic cells. (A) Have a nucleoid region, which is lacking in.
How many 0.4 Liter glasses of water does it take up to fill 3.4 Liter pitcher
Why must ferns, club mosses, and horsetails grow in moist surroundings
Emperor _______ was known as optimus by the Senate. he expanded Rome and increased the distribution of free food, began construction projects, and focused on re
Which of the following best describes social and gender roles in the Aztec culture? All men were freemen but most women were only slaves. Opportunities for risi
what lies under the ocean at the edge of the continent