Respuesta :

Answer:

The better buy is the box of 7 pencils each costing .09 versus .10 for the box of 11 pencils.

7/.063=9 cents per pencil

11/1.10=10 cents per pencil

Please allow me to know if I helped by clicking thank you, rating or brainly.

Miss Hawaii