lexielulu2020 lexielulu2020
  • 26-10-2021
  • Mathematics
contestada

A package of 8 hot dogs is on sale for $4.00. What is the price per hot dog?

Respuesta :

maryelle5821
maryelle5821 maryelle5821
  • 26-10-2021

each hot dog is 50 cents. Because .50+.50+.50+.50+.50+.50+.50.50=4 We know each hot dog is worth .50 cents because a pack of 8 HD cost $4 so each HD would need to cost less that a dollar. hope this helps!

Answer Link
kamrulislam kamrulislam
  • 26-10-2021
Answer: $0.50

Step by Step Explanation:

$4/8 = 0.5
Answer Link

Otras preguntas

A student used a ruler to measure a pencil, as shown in the attachment. Which of the following measurements is accurate but not precise? 5 mm 5 cm 50 mm 50
10q - 20 is equivalent to _____? A)2(q - 10) B)10(q - 20) C)10(q - 2)
Cindy has 26 nickels. She is getting rolls of nickels from the bank. She has enough money to get up to 10 rolls of nickels and each roll contains 40 nickels. Th
Which of these people was a member of the clergy in medieval times
What is the length of BC in the right triangle below? A. 14844 B. √4222 C. 142 D. 122 E. 2640 F. 98
How are stars important to the Milky Way
Possessive pronouns are used to emphasize the noun refer to a place show ownership create a contraction
What are the solutions to the equation (2x – 5)(3x – 1) = 0?
Differences between the articles of confederation and the constitution
Which are accurate descriptions of the social structure of the Spanish colonies? Choose all answers that are correct. A. Mestizo were of mixed race, Spanish an