MarcJaynena
MarcJaynena MarcJaynena
  • 28-12-2016
  • Mathematics
contestada

a 3 pound tub of butter at n dollars per pound costs $3.85. select the equation that most accurately depicts the word problem

Respuesta :

Nirina7
Nirina7 Nirina7
  • 30-12-2016
the equation that most accurately depicts the word problem  is
3xn=$3.85
proof
n=

n=$3.85/3=$1.28
the price is $1.28 per pound, 3 pound costs 3x$1.28=$3.85
Answer Link
princesswaves01 princesswaves01
  • 06-11-2019

Answer: the answer is A. 3n = 3.85

Answer Link

Otras preguntas

Please answer this this question is a motion problem:    A pilot plans to make a flight lasting 2 hours and 30 minutes. How far can he fly from the airport at t
How would show that lemon and tomato contains acids?
The number of girls at Sky High School is 60 greater than the number of boys. If there are 1250 students all together, how many girls are there all together?
consider the following systems of equations y=3x-7  y-3x=5  what can you conclude about the system of equations
Write 160,000,000 in exponential form
why does a vibraing simple pendulum not produce any sound
Write short note on Oral traditions.
The Fairbanks,Alaska, a typical January temperature is -13F and a typical April temperature is 30F. What is the difference between these temperatures?
Simplify:  2^12/2^1   Thank you
A cookie is chosen from a jar containing 4 choc chip, 3 pb, 2 oatmeal.  What is the probability that you will choose a choc chip.  Express your answer as a frac