dreyes2338
dreyes2338 dreyes2338
  • 26-06-2021
  • Mathematics
contestada

Abox of twelve granola bars was $3.60. What was the unit cost per bar?

Respuesta :

InBetweenStars
InBetweenStars InBetweenStars
  • 26-06-2021

Answer:

cost of 12 bars = $3.60

cost of 1 bar = $3.60 ÷ 12

= $0.3

hope it helps

have a nice day

Answer Link
aayu0302
aayu0302 aayu0302
  • 26-06-2021

Answer:

$0.30

Step-by-step explanation:

12 granola bars = $3.60

1 granola bars = $3.60/12 = $0.30

Answer Link

Otras preguntas

why were the European countries forced to find an alternative route to asia
Can anyone please teach me how to work out x2-8x+19?
it costs 5.50 per hour to rent a pair of ice skates, for up to 2 hours. after 2 hours, the rental cost per hour decreases to 2.50.how much does it cost to rent
Read this line from the text: Yet across the gulf of space, minds that are to our minds as ours are to those of the beasts that perish, intellects vast and cool
perpendicular to -5x + y = 5, through (5,5); slope-intercept form
What are the physical properties of the wax in a burning candle?
why did the Quakers settle in Pennsylvania?
Which best describes an antagonist? the main character, often a hero a well-developed character who is important to the story the character who is in conflict w
do you think that the words all men are created equal were intended to apply to all human beings? explain your reasoning.
Which words are the infinitive and the last word of the infinitive phrase in this sentence? To record your voice, press the record button. A. press record B. to