samiyaeddings11
samiyaeddings11 samiyaeddings11
  • 28-05-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of bananas is 2.40 for 5 pounds, what is the price per pound?​

Respuesta :

98tears4chu
98tears4chu 98tears4chu
  • 28-05-2021

Answer:

$0.48 per pound

Step-by-step explanation:

5 ÷ 5 = 1

2.40 ÷ 5 = 0.48

Answer Link
luciawhite12 luciawhite12
  • 28-05-2021

Answer:

$0.48

Step-by-step explanation:

$2.40 divided by 5 pounds equals $0.48 per pound.

Answer Link

Otras preguntas

Summarize the Supreme Court’s argument in Brown v. Board of Education and evaluate its reasoning. Use your background knowledge to explain why the court overtur
How did people feel about political parties when washington was president?
WHEN writing an essay, how should a writer present his best piece of evidence?
In mrs. Marshalls classroom,6/7 of the students play sports. Of the students who play sports, 4/5 also play an instrument. If there are 35 students in her class
Which comparison is correct? -5 > -4 -8 > -9 5 < 4 -8 > 5
What blood component makes up 41% of the blood’s volume? white or red blood cells
What rhetorical appeal is Brutus using in this passage from Act III, scene ii of Julius Caesar?
The temperature in the Nevada desert my from 96° to 45° at night what is the percent of change
As light shines from air to water (n = 1.33) at an incident angle of 45.0 degrees what is the angle of refraction
(need an answer now) List five reasons the Loyalists wanted to remain loyal to Britain. List five reasons the Patriots wanted independence from Britain.