addisonshoughro addisonshoughro
  • 29-04-2021
  • Mathematics
contestada

please help need answer

please help need answer class=

Respuesta :

brandonb3ng brandonb3ng
  • 29-04-2021

Answer:

$3

Step-by-step explanation:

3 dollars because

1 pound = 16 ounces

and 1 pound costs 1.5 dollars

if there are 32 ounces of broccoli, you divide the number of ounces by 16 and multiply that by 1.5

32/16 = 2 x 1.5 = 3

Answer Link
seenathkriston016
seenathkriston016 seenathkriston016
  • 29-04-2021

Answer:

$3.00

Step-by-step explanation:

Since 1 pound = 16 ounces and there are 32 ounces, by dividing 32/16 will equal to 2 pounds, hence $1.50 x 2 =$ 3.00

Answer Link

Otras preguntas

what is the result of mixing 15 garm of water 80 degree celsius with 10 gram of ice -10 degree Celsius ? give specific heat capctiy of ice 0.5 calorie per gra
How much does a suit costs if it’s 35% off $479
7²×√144 plss I'm just a kid trying to do my homework and a big exam is coming up and I'm trying my best to study​
round 21.333 to the nearest minute​
British established specialised Institution like dash and dash to preserve important report ​
If a euro is worth 100 Japanese Yen how much is a phone that costs 1000 Yen?
Help me with this please I need the answers ASAP
What value of z is a solution to this equation? 2 = -Z - 6z- 19 z = -3 z = 5
A student makes a Venn diagram as a study aid to compare asexual reproduction and sexual reproduction. Which process belongs in the region marked X? Fertilizati
Okay so Should we gradually increase the minimum across the country? Why or Why not?