trinbear12345
trinbear12345 trinbear12345
  • 29-04-2021
  • Mathematics
contestada

A 15-pound bag of dog food at Wagging Tails Pet Store costs $9.75. What is the cost per pound for the dog food?

Respuesta :

audreyisbored
audreyisbored audreyisbored
  • 29-04-2021

Answer:

$0.65 per pound

Step-by-step explanation:

9.75 divided by 15 = 0.65

Answer Link

Otras preguntas

Mr. Smith works 26 hours and earns $468. If Mr. Smith works for 16 hours, how much does he earn? I got $ 288 but I just want to make sure
What was Eratosthenes's hypothesis?
- Write a letter of inquiryabout company you work for has received a letter from a company that sells electrical machines. Write a letter in the name of the com
Sandy baked two dozen cookies. She gave ten cookies to the neighbours and ate three cookies. How many cookies are left?
Which two answer choices below would give you a value of 4 times smaller than (20 x 100)? A) (20 x 100) 4 B) 204 x 100 C) 20 - 25 D) 5 x 25​
Who wanted an economic growth and wanted to use tariffs to pay for it?
Outsourcing has been particularly detrimental to employment in which american industries? a. manufacturing and customer service b. health care and dental care c
architecture of mesopotamian civilization
Bark paintings in Australia are formed by first stripping the bark from a tree. What type of tree is used?
Factor the expression completely 9z+15