nobody479eeeeee
nobody479eeeeee nobody479eeeeee
  • 28-04-2021
  • Mathematics
contestada

Ben bought 3.2 pounds of oranges.
The oranges cost $1.60 per pound.
How much money did Ben spend on
oranges?

Respuesta :

AnastasiaTJ
AnastasiaTJ AnastasiaTJ
  • 28-04-2021

Answer:

$5.12

Step-by-step explanation:

Multiply the cost per pound price by how many pounds of oranges Ben bought

1.60 * 3.20 = 5.12

Answer Link

Otras preguntas

If we have a healthy media diet, it means we: A. watch what we eat. B. eat unhealthy foods. C. do not use technology. D. make informed choices.
One implication of the phenomenon described by economist richard easterlin as the "hedonic treadmill" is that: question 4 options: people who consume more goods
Someone please help me
What is the answer to this question
what is the answer to this this is very urgent ​
Which of the following is the study of the independence of all living things and their environment?
Yo muy simpatica. Ser or estar
what is the surface area of the rectangular prism please explain i failed my last session and im just trying to get through this without any mistakes​
Name 6 countries that are in the Indochina peninsula?
Brown v. Board of Education was argued before the Supreme Court by Thurgood Marshall. Linda Brown. Orval Faubus. Reverend Oliver Brown.