kmichelle98 kmichelle98
  • 27-04-2021
  • Mathematics
contestada

Need help please .. last question

Need help please last question class=

Respuesta :

Alphaschool Alphaschool
  • 27-04-2021
Answer: C=5L+25
12 lunches cost $85

Explanation:
“Fancy lunch for $5 each” the key word: each, tells us that one lunch cost $5
Since he is buying 12 lunches you would need to multiple 5 by 12 to get 60 dollars.

The $25 is the amount of money to join the lunch club, so that mean you would need to add that to get the total money he spend.

Equation would be C=5(12)+25
12= lunches he bought
Answer Link

Otras preguntas

Jack has $25 to spend at the mall. Write an inequality that expresses symbology the amount of money, m, that jack can spend .
Which group 2A element has the largest ionic radius?
speech on adventure for 2 minutes in english.
in which economic system do producers make economic decisions while following government regulations?
what mountain range has the highest peak in asia and where
The graph above shows the average number of hours per week a person spends watching television in a number of different countries.If the number of hours a perso
How do I rewrite this algebra problem 9x_-72
ethyl benzoate is an alcohol. true false
What is the measure of angle PMN? (Image included)
porfavor ayudenme gente