fbaneen33 fbaneen33
  • 27-04-2021
  • Mathematics
contestada

joe bought 4 kilograms of apples at the cost of $12. How much he would pay for 11 kilograms of same apples​

Respuesta :

khemmig khemmig
  • 27-04-2021

Answer:

$33

Step-by-step explanation:

if you find the cost of 1 kg of apples you use that to find the cost of the 11 kgs

so 12 divided by 4 is 3. so 1 kg of apples is $3 so then you multiple the cost of 1 kg by the quantity purchased of 11kg of apples

so

3*11=33

Answer Link

Otras preguntas

which of the following elements are involved in doing a close reading ?
How does human activity contribute to Earth’s warming
Can someone help me with this ASAP?
Please help asap!!!!
What are some forms of social media then list four benefits of social mediation
A bookcase has a mass of 30 kilograms. A book in the bookcase has a mass of 400 grams. How many books of the same mass would it take to equal the mass of the bo
If you want to know how energy will move between two objects, what do you need to know about the objects? A. Their densities B. Their heats c. Their temperature
Line m has a slope of 0. Line n is perpendicular to line m. What is the slope of line n? A. Line n has an undefined slope. B.-1 C. 0 D. 1
In general what is the life cycle of a virus
Please help me i will give brainlists