katalinaw145
katalinaw145 katalinaw145
  • 30-03-2021
  • English
contestada

Miranda bought a hairband that costs $0.60. Her friend bought 4 of the same hairbands. How much did her friend spend?

Respuesta :

tnfrance
tnfrance tnfrance
  • 30-03-2021

Answer:

$2.40

Explanation:

To solve this problem, just multiply 4 by $0.60. This should result in Miranda's friend spending a total of $2.40. I've put my work below!

$0.60 x 4 = $2.40

Answer Link
cammount8
cammount8 cammount8
  • 30-03-2021
$2.40

.60+.60+.60+.60= 2.40
.60x4=2.40
Her friend would have spent $2.40 on hairbands.
Answer Link

Otras preguntas

Which action results from the combination of gravity and inertia working on the moon
Match the images with the market structures they represent: A) 1-oligopoly, 2-monopoly, 3-monopolistic competition, 4-perfect competition B)1-perfect competiti
Write me a story that starts with "There was a boy named Timy and he could fly.". Please make it funny because our teacher wants it funny. (I am not good at the
nancy has 49 pennies in her bank​
Can someone please me please ​
What keeps Pip from accepting Herbert's job offer? A. Feeling that becoming a clerk is below his station B. A reluctance to work for Herbert C. Carin
Write me a story that starts with "There was a boy named Timy and he could fly.". Please make it funny because our teacher wants it funny. (I am not good at the
one of the areas are 14 and 16 find the areas
What are the two procedures for ratifying and amending the US Constitution? (Select all that apply.) reviewing the amendment introducing legislation into Cong
f(x)=x^2 and g(x)=x-3