Tammiko101
Tammiko101 Tammiko101
  • 30-03-2021
  • Mathematics
contestada

1/4 pound of sugar cost $0.85 how much would 5 lb of sugar cost? ​

Respuesta :

sofiaisdaqween
sofiaisdaqween sofiaisdaqween
  • 30-03-2021

Answer:

It would cost $17

Step-by-step explanation:

You would do:

0.85 x 4 x 5

Hope that helped <3

Answer Link
dsfafd dsfafd
  • 30-03-2021

Answer:

17

Step-by-step explanation:

1/4 times 4 is 1 so 1/4 times 20 is 5. 0.85 times 20 is 17 so the answer is 17.

Answer Link

Otras preguntas

How are women MOST important to the survival of the Igbo culture and traditions? Select all that apply. They educate the children by telling them folktales and
A polygon has 10 sides. What is the measure of the interior angles of the polygon?
What change after the French and Indian war led the American colonists to revolt?
What is the biggest star in our universe?
Based on her psychological sense, pat considers herself to be female. this self-perception could be characterized as pat's:
What is the first term of the geometric sequence presented in the table below? n 5 7 an 176 704 Hint: an = a1(r)n − 1, where a1 is the first term and r is the c
Please help ASAP! Question and answers below in the picture.
What is one way that the American revolution contributed to the start of the French Revolution
The rectangular box shown in the figure has dimensions 9" × 5" × 3" (a = 9, b = 5, c = 3). Approximate the angle θ formed by a diagonal of the base and a diagon
Perry surveyed 60 students at her school and found that 0.45 of the students she surveyed said their favorite class is math. Another 35% of the students she sur