brent29991 brent29991
  • 28-02-2021
  • Mathematics
contestada

Clifton bought two cartons of juice and six muffins for a total of 26 dollars. The price of one muffin is 2 dollars.

Respuesta :

avagroden8849 avagroden8849
  • 28-02-2021
The juice would be 14 dollars and the muffins would be 12 dollars
Answer Link
alaurahale alaurahale
  • 01-03-2021
Juice would be $7 each totaling $14. 2•6=12. 12+14=26
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following statements is true? (A) Oxidation is the gain of electrons; reduction is the loss of electrons. (B) Glucose is a product of aerobic respi
A weather station model can be used to? A. calculate the size of tornadoes B. increase the frequency of rainfall C. find the wind speed and direction D. decreas
6x+3x-(x-10)=20x help... step by step.
Can anybody help me how to sketch each line and find the slope and y-intercept?
The earth’s early atmosphere did not contain oxygen. This changed dramatically once the early cells underwent photosynthesis. Explain why photosynthesis could h
What does "Tu veux faire de l'èquitation?" Mean
The skeletal part of the musculoskeletal system: helps the body to create heat. protects the organs of the body. produces facial expressions. eliminates wastes
A scientist finds a new life form and determines that it contains no nuclei. Which of the 6 kingdoms could it belong to? Select the list that contains all the p
any fracture or system of fractures along which earth moves is known as a
why did thomas edison invent the movie camera