landonyeager1912
landonyeager1912 landonyeager1912
  • 28-02-2021
  • Mathematics
contestada

I NEED HELP QUICK with this math problem

I NEED HELP QUICK with this math problem class=

Respuesta :

tekyrag
tekyrag tekyrag
  • 28-02-2021
Each taco is worth $1.50!
Answer Link
Аноним Аноним
  • 28-02-2021

Answer:

The answer is 7.5

__________________

Step-by-step explanation:

so 1.50 + 3x - 1.50 = 24 - 1.50

3x = 22.5

3x/3 = 22.5/3

x = 7.5

Answer Link

Otras preguntas

what is the product of (a + 3)(a - 2)
Match the following. 1 . absolute value the distance from zero on the number line 2 . inequality the number of units between two numbers or points, regardless
create a quadratic trinomial with zeros equal to 4 and 5
what is the gcf of 24, 140​
Outline Maslow's theory of motivation...
The cost of the basket of goods in 2005 is $550 and the cost of the basket of goods in 2011 is $700. if 2005 is used as the base year, the price index for 2011
Describe why is it importance of the search for religious freedom in the settling of America
1. At the end of the book, the author Wes Moore says “I realized the journey I took was never mine alone either” (171), what does he mean?
Some people are blessed with the ability to have empathy while other people just cannot develop it. true or false?
A United States company produces products that it sells both in the United States and overseas. Which level of government may tax the company? A. national go