susudips
susudips susudips
  • 29-01-2021
  • Mathematics
contestada

6-kilogram bag of cement costs $22.80. What is the unit price?

Respuesta :

masakikonno127
masakikonno127 masakikonno127
  • 29-01-2021

Answer:

$3.80

Step-by-step explanation:

Just divide $22.80 by 6 which is the amount of units, after you divide you get the cost per unit which is $3.80

Answer Link

Otras preguntas

What is the missing circle sequence number 40,20,?,40,20,10
What is the missing circle sequence number 40,20,?,40,20,10
What is the missing circle sequence number 40,20,?,40,20,10
What is the missing circle sequence number 40,20,?,40,20,10
What is the missing circle sequence number 40,20,?,40,20,10
What is the missing circle sequence number 40,20,?,40,20,10
What is the missing sequence number 8,14,21,29,?,3
What is the missing sequence number 8,14,21,29,?,3
What is the missing sequence number 8,14,21,29,?,3
What is the missing circle sequence number 40,20,?,40,20,10