vasquez1160 vasquez1160
  • 29-01-2021
  • Mathematics
contestada

Gro-Rite fertilizer costs $12.75 for three pounds. Green Zone fertilizer costs $4.50 per pound. Compare the price per pound of the two fertilizers.

Respuesta :

bryanavalcarcel
bryanavalcarcel bryanavalcarcel
  • 29-01-2021
Go-rite: 12.75 / 3 = 4.25 (go-rite is $4.25 per pound)

Green zone: $4.50

4.50- 4.25= 0.25

Go-rite is cheaper by .25
Answer Link

Otras preguntas

The problem is attached.
Which is a symbol that represents SI units for temperature? 0 °C g OL OF
What were the major differences between the Great Depression and the Great Recession?
A stroy that illustrates the saying that no pain no gain​
Two particles, one with charge −7.97×10−6 C and the other with charge 6.91×10−6 C, are 0.0359 m apart. What is the magnitude of the force that one particle exer
The interest rate does not affect the intertemporal budget constraint. a. True b. False
lan buys a two-quart bottle of juice for $6.40. What is the unit rate of the cost of the juice per fluid ounce? 1 gallon 4 quarts 1 quart 2 pints 1 pint 1 cup =
19 - 5 (2m - 3) + 9m = 36
plzz help me and explain
net income is 180 depreciation is 50 change in asset and liability accounts is 20 what i the cash provided