A box of candy weighs 340.23 grams and costs $18.99. if 1 gram is approximately 0.03527 ounces, what is the unit price per ounce of the candy?

Respuesta :

340.23 / 0.03527 =9,646.44
$18.99 / 9,646.44 = .0019686
340.23 / 18.99 = 17.91
17.91 x .0019686 = .0352576