nathanieldeeds nathanieldeeds
  • 28-01-2021
  • Mathematics
contestada

A jar of olive oil is priced $10.08 for 8 ounces. What is the cost per ounce? If Jan wants to buy 5 jars, how much will she spend?

Respuesta :

thebecks
thebecks thebecks
  • 28-01-2021

Answer:

$1.26 per ounce

5 jars=$50.40

Step-by-step explanation:

$10.08/8 ounces=$1.26 per ounce

$10.08/jar x 5 jars=$50.40

Answer Link

Otras preguntas

La apotema de un hexagono regular mide 5.2 cm. Calcula el lado y el area delo hexagono. Por favor es urgente
What is the answer of -12 2/5-6 2/3
will someone please help me here
If a formula is copied and then pasted as a link to another location, what will be true of the new linked data?
Reference the guidelines in the cpt coding manual, identify the two types of services that must be reported for the administration of vaccines/toxoids.
Find the height of a paralleogram, if its area is 84square inches, its base is 12 inches, and its height is respresented by x + 2.
how many mL in a 0.6L
write as an algebraic expression, inequality, or equation: the quotient of 18 and a number
What is in scientific notation?
1. Which of the following rules should be used to keep the appropriate distance between your vehicle and the vehicle in front of you? A. Golden rule B. Two-c