j55jgw6tyr j55jgw6tyr
  • 28-01-2021
  • Mathematics
contestada

card store A sells 16 cards for 96$. What is the cost in dollars per card?

Respuesta :

laneyconn laneyconn
  • 28-01-2021
The cost is 6$ per cars
Answer Link
jamyangnorzin
jamyangnorzin jamyangnorzin
  • 28-01-2021

Answer:

16=96

1=?(x)

16x=96×1

x=96/16

x=$6...............

Answer Link

Otras preguntas

what is the what is the unit rate of $32.05 / 15 gallons
The MSDS for chloroform indicates that it is a clear liquid that has a pleasant smell and substantial vapor pressure. People should avoid inhaling its vapors, a
Which algebraic expression models the given word phrase 10 times the sum of a and b?
there are 20 apples and oranges in the basket. There are six more apples and oranges. How many apples are in the basket?
The si standard of mass is the 1 kilogram international prototype kilogram stored in a vault in the basement of the international bureau of weights and measures
If a poet writes that the sky frowns, he is using _____.
The fungi in the picture are an important part of the ecosystem because they
Find the LCD of the following list of fractions. 5/21, 10/14,2/4
Kendra has 70$. Alonzo has one tenth as much as Kendra. Markio has 10times as much money as Kendra. How much money does Alonzo have? How much money does Markio!
Given a = -3, b = 5, and c = -8, then a 2 b + c is _____. I thought it was -53 after doing PEMDAS, but I got it wrong. Any help would be appreciated!