byranskrine100
byranskrine100 byranskrine100
  • 27-01-2021
  • Mathematics
contestada

A 3-pack of raffle tickets costs $5.76. What is the unit price​

Respuesta :

mheather
mheather mheather
  • 27-01-2021

Answer:

1.92

Step-by-step explanation:

to find the unit cost you just divide 5.76 by 3

5.76/3 = 1.92

Answer Link
adrielpine
adrielpine adrielpine
  • 27-01-2021

Answer: 72

i looked it up it so it should be right

Answer Link

Otras preguntas

What is the best way to determine if there are any gaps in your thesis or ideas?
When should you suggest a client use progressive muscle relaxation?
solve the quadratic equation (2x+5)(2x-5)
Which element is used to "paint" the skin to prevent infection from cuts and scratches?
wich events prompted the USSR to form the Warsaw Pact?
Christianity shaped the Culture and legacy of the axum civilization in all of the following ways except A. Leading to war with Nubia B. Influencing the design
How many times dose 18 go into 170?
Which ordered pairs in the form (x, y) are solutions to the equation 7x – 5y = 28? Choose all answers that are correct. A. (−6, −14) B. (−1, −7) C. (4, 10) D.
Write a checklist with at least three entries for how you can elevate whether scientific information is reliable
Common abbreviations