imdumsopleasehelp
imdumsopleasehelp imdumsopleasehelp
  • 27-01-2021
  • Mathematics
contestada

Find each unit price.Round to the nearest cent. Then determine the better buy
16 ounces for $2:39
20 ounces for $3.19

Respuesta :

nellylescobar3055438 nellylescobar3055438
  • 27-01-2021
I’m pretty sure it’s 2.40 and 3.20
Answer Link
ngoa1575 ngoa1575
  • 27-01-2021

Answer:

2.39/16 =$0.206

3.19/20=$0.159

the better buy : 20 ounces for $3.19

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

which expression is equivalent to (3m^-2n)^-3/6mn^-2
Im still confused on how you got the answer to the question
You must carefully watch for bicycles in traffic lanes because they:
The thin external covering is similar to the: cell membrane, cytoplasm or ribosome ?
One positive and one negative effect of technology on health
Which statement best describes the relationship between the emperors of the Holy Roman Empire and the Church?
Failure to properly credit the sources of your information is an act of
How to treatment perianal fungal infection?
Your English teacher says that you need to write on anything within the broad topic of "complex processes." Remember and reference the chart above to narrow dow
please factor y^2+5y+6