jbreter120 jbreter120
  • 27-01-2021
  • Mathematics
contestada

You bought a two liter container of cooking oil for $2.50. What is the cost per liter?

Respuesta :

ToadEatsFish ToadEatsFish
  • 27-01-2021

Answer:

$1.25

Step-by-step explanation:

$2.50 / 2 = $1.25 per liter

Answer Link
nacholilgirl
nacholilgirl nacholilgirl
  • 27-01-2021

Answer:

$1.25

Step-by-step explanation:

.25 + .25= .50

$1.00 + $1.00 = $2.00

$2.00 + .50 = $2.50

Answer Link

Otras preguntas

What is the theme of the robert frost poem ponyboy recites to johnny? how does it relate to their situation?
Two normal parents have five children, four normal and one albino. what are the most likely genotypes of the parents?
A 1-pound ball and a 100-pound ball are dropped from a height of 10 feet at the same time. in the absence of air resistance, __________.
How does the solubility curve for sodium chloride compared with the solubility curve for potassium nitrate?
In paragraph 5 Thoreau speaks out against the modern inventions of his day, such as A. the telegraph and the railroad. B. refrigeration and cars. C. the tele
If 7x + 2y = 3 and x - 3y = 30, what is the solution
Which statement about z in quadrilateral ABCD is correct?
Choose the equation below that represents the line passes to the point (7,-2) an the slope of -3
Put the events of the light dependent reactions in the order in which they occur and describe how each step is dependent
In the 1850s, the most important example of literary abolitionism was