VtKe8dani9errnit VtKe8dani9errnit
  • 27-10-2016
  • Mathematics
contestada

You can buy 3 apples at the quick market for $1.17. you can buy 5 of the same apples at stop and save for $2.30. which place is a better buy?

Respuesta :

Bakerboyt
Bakerboyt Bakerboyt
  • 27-10-2016
If you divide 1.17 by 3 you get 0.39. If you divide 2.30 by 5 you get 0.46. The quick market has cheaper apples!
Answer Link

Otras preguntas

I need a sentence useing the word appoint
All of these describe life on the home front during World War II EXCEPT Citizens conserved goods. Farmers planted more crops. Industrial leaders closed factorie
what is the prefix root word and suffix of delight
Eight cards are marked with the numbers 1,2,3,4,5,6,7,and 8, then shuffled, and three cards are drawn. A. How many different three-card combinations are possibl
a pound of apoles cost $1.20 Rachel bought a pound and a half of apples if she gave the clerk $ 5.00 bill how much change will she get back
Which step of mitosis does the following sentence describe? The paired chromosomes (sister chromatids) move to opposite ends of the cell. interphase prophase me
The effect of Sputnik 1 could best be described in which of the following ways? starting the Cold War between the United States and the Soviet Union beginning t
what are the points of interests of washington?
Which step of mitosis does the following sentence describe? The paired chromosomes (sister chromatids) move to opposite ends of the cell. interphase prophase me
If the perimeter of a square is 64mm then how long is each side?