MoeS56 MoeS56
  • 30-11-2020
  • Mathematics
contestada

A 9 pound bag of brown rice cost 40. 32 what is the price per ounce

Respuesta :

tanishan838
tanishan838 tanishan838
  • 30-11-2020

Answer:

price per ounce: $4.48

Step-by-step explanation:

divide 40.32 by 9

Answer Link
AfricaChina AfricaChina
  • 30-11-2020

Answer:

0.28

Step-by-step explanation:

9 pound = 144 ounce

40.32 / 144 = 0.28

Answer Link

Otras preguntas

CAUSE EFFECT Desire to turn U.S. citizens against Germany Which of the following government agencies would complete the chart? War Industries Board Selective Se
if triangle ABC are congruent, what is the length of line segment AB?
median between 21 to 25​
which is equivalent to 2(5m)+m? options are 11m, 12m, 5m+2 or 7m+2m
The midpoint of segment AB has the coordinates M(-4,2). If the coordinates of endpoint A are (-6, -7), find the coordinates of endpoint B.​
10. Which respiratory condition below correctly describes what happens during pneumonia? A. The alveoli become damaged and enlarged . O B. The airways become sw
Chris and Becky are comparing mortgages. The mortgage is for $183,500. If they choose 30 years at 5%, their monthly payment will be $985.07 with a total payback
H2O oxidation number
could someone please help me with #2? Thank you :)
Helpppppppppppppp plzzzzzzz helpppppp