myleamckay myleamckay
  • 30-11-2020
  • Mathematics
contestada

Frank bought 5 pounds of dog food for 8.75. At this rate how much would he pay for 8 pounds

Respuesta :

momoigeis momoigeis
  • 01-12-2020

$14

you need to set up a preportion

if 5 lbs costs 8.75 then we need to figure out how much 8 lbs cost, obviously lol.

anyways what ya finna do is make a fraction

5                  8

---        =      ----

8.75             x

then u cross multiply. 8 x 8.75 = 70

70 = 5x

x= $14

Answer Link

Otras preguntas

Eleanor takes immense pride in herself. she competes with other people at every given opportunity and is easily angered when things don't go as planned. karen h
BRAINLIEST to whoever can give me a correct answer with reasoning Read the passage. “Ah! well a-day! what evil looks Had I from old and young! Instead of the c
How many hours will it take to complete a 76-km bike ride if you go 16 km per hour the whole time
What did the renaissance produce?
What command can be used to display ip addresses assigned to all network connections on a system?
The family of actor will smith and actress jada pinkett smith would best be described as ________
The bullet's horizontal velocity and vertical velocity vectors do not affect each other and are known as
The North Pole is on an ocean; the South Pole is on .a0
the scale on a drawing is 0.5 mm : 4 cm. the height of the drawing is 4.5 millimeters. the actual height of the object?
18 of the last 30 cars that passed you were black what is the probability the next car will be black a) 0.18 b) 0.6 c) 0.30