elsiecanizales7 elsiecanizales7
  • 30-11-2020
  • Mathematics
contestada

You are Buying snacks. you buy 8 apples and 2 juices. the juice costs $1.75 each. The total cost is 9.50. How much is 1 apple?

Respuesta :

AlphaDiv
AlphaDiv AlphaDiv
  • 30-11-2020

Answer: Each apple would cost $0.75.

Step-by-step explanation: If each juice is $1.75, then 2 of them equal $3.5. Subtract this from $9.50 to get 6 dollars remaining. We know now we can buy 8 apples from the remaining 6 dollars. So from this, divide 6 by 8, you get $0.75.

Answer Link

Otras preguntas

there are about 290 kids in a school. if there are 14 teachers and 5 subs how many kids would be in a class with teachers and subs?
Solve each system algebraically 3x+6y=-6 5x-2y=14 Help!!
Write a 4 digit number that is divisible by both 5 and 9.
In general, do no metals form anion or cation?
Which evidence convinced many geologists that the continents were slowly moving? A. the fit of the continents together B. seafloors older than the continents C.
an object at rest on the surface of the earth is experiencing zero
Select the correct inequality for the graph below: A. y > -2x + 2 B. y ≥ -2x + 2 C. y < -2x + 2 D. y ≤ -2x + 2
triangle DEF is an isosceles triangle with DE = FE. if DE = 5 and /_ D = 75%, a. what is the length of FE_________________ b. what is the measure of angle F____
Multiply and simplify. 1/2x(2 1/6+7/8) A.29/48 B.1 1/24 C.1 25/28 D.2 25/28
In order for a child to inherit a recessive genetic disease like sickle cell anemia, healthy parents must both A. have the disease. B. be homozygous for the mut