davidflores01062008 davidflores01062008
  • 30-11-2020
  • Mathematics
contestada

A gallon of milk costs $4.20. What is the cost per quart? (1 gallon = 4 quarts)

Respuesta :

jbazcona10 jbazcona10
  • 03-12-2020

Answer:

$1.05

Step-by-step explanation:

if you do 4.20 divided by 4 you get 1.05 and to see if its right you multiply 1.05 by 4 and you get 4.20.

Answer Link

Otras preguntas

giving brain liest to whover helps me :)
What is the most reliable news source? it has to be a non-biased news source
All sales are on credit and are expected to be collected 45% in the month of sale and 55% in the month following sale. The total amount of cash expected to be r
Will Give Brainliest!!!Patrick graphed (shown below) the high temperatures ((left parenthesisin ^{\circ}\text{C}) ∘ C)degrees, start text, C, end text, right pa
1 In French, the words /bo/ for beau (“handsome”) and /bo˜/ for bon (“good”) seemto have different vowels. Are these two vowels allophones or phonemes in French
According to the Edict of Milan, how will freedom of religion benefits society?
Divisores de 21 • Divisores de 49
A football team carried out a report to see the impact of stretching on preventing injury. Of the 60 footballers in the squad 48 stretch regularly. Of those who
the product of the roots of a quadratic equation 2x²-5x+3=0 is 5/2 if it is correct give reason
Isaac, age 72, is stopped at a red light and asks the driver in the lane next to him for directions to the closest gas station. As he proceeds to drive to the l