preciousmlopez preciousmlopez
  • 31-10-2020
  • Mathematics
contestada

the cost for a pack of 15 pens is $3.15. find the unit price in dollars per pen. if necessary, round to the nearest cent

Respuesta :

lizzyizzyy
lizzyizzyy lizzyizzyy
  • 31-10-2020
each pen is $0.21, you solve by dividing 3.15 by 15 (3.15/15)
Answer Link
nischalkafle4
nischalkafle4 nischalkafle4
  • 31-10-2020

Right answer is correct

Step-by-step explanation:

3x=6

X=6

_

3

X=2..

3Y=3

Y=3/3

Y= 1

Answer Link

Otras preguntas

What is a major advantage of credit unions?
But a flint holds a fire. How does Christina Rossetti's poem "Flint" contrast flint with other substances? OA. B. A string of similes show the value of preci
What is one of the main themes of Animal Farm quizlet?
What is so ironic about the proposal in the proposal?
What does Farquhar visualize in the moments before he is hanged?
A reaction occurs between sodium carbonate and HCl producing sodium chloride, carbon dioxide and water. The correct set of coefficients for the balanced equatio
What are the main exceptions to the exclusionary rule quizlet?
What is a credit score quizlet?
How many solutions are there if the system of linear equations in two variables has an interesting graph?
What impact did the Harlem Renaissance have?