malakabaraw389
malakabaraw389 malakabaraw389
  • 30-10-2020
  • Mathematics
contestada

If a store sells 60 square feet of hardwood flooring for $345, what is the unit price?


A. $34.50


B. $57.50


C. $62.00


D. $5.75

Respuesta :

Zasdna Zasdna
  • 30-10-2020
D 5.75 is the right answer just do 345 divided by 60
Answer Link
grantphilip64 grantphilip64
  • 30-10-2020

Answer:

its D

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

When Myles fell into the garden, Lady Anne was happy to see him. A. true B. false
Frankie and Gus swam for 10 minutes. When the time was up, Frankie had completed 10 7/10 laps and Gus 10 4/5 had completed laps. Frankie wrote the inequality 10
Which among the following is not present in pure sugar ?[A] Carbon[B] Hydrogen[C] Nitrogen[D] Oxygen​
How might you use the document to argue the importance of agriculture in Aztec society?​
which executhe department oversees the Medicaid program? OA Defense B Homeland Security Oc Veterans Affairs OD Health and Human Services
Someone plz help me :(
. Identify molecules of elements; O2, NH3, He
Given the reaction: (NH4)2CO3 → NH3 + CO2 + H20 What is the minimum amount of ammonium carbonate, in grams, that reacts to produce 1.0 mole of ammonia?
brainly heeeeeellllllpppp mmmmeeeee Part2
in ballet use the terms "up" and "down" in theater rather than "back" and "front" n ballet​