zedpain29 zedpain29
  • 30-10-2020
  • Mathematics
contestada

You purchase 7 pens and 5 pencils for $7.79. If each pencil costs $0.27, what is the cost of each pen?

Respuesta :

alannguy1
alannguy1 alannguy1
  • 30-10-2020

Answer:

0.92

Step-by-step explanation:

5x.027

7.79-1.35

6.44/7

Answer Link

Otras preguntas

does magma consist only of rock forming materials ? explain
12 stamps increased by 125%
Which did President Wilson consider the most important of his Fourteen Points? A. the end of German colonization in Africa B. reparations - punishment for Germa
if Larry worked 41 1/2 hours this week and spent 1/3 of his time hauling material, how much actual time did Larry spend hauling?
What kind of cycle might you learn about at school
During the French and Indian War, France and Great Britain fought for control of North American territory. What impact did the end of the war have on the Americ
How much simple interest will be due on a loan of $7000 at a 3.75% annual interest rate for one year? A. $7262.50 B. $2625.00 C. $262.50 D. $37.50
Corky the dog eats 5 2/3 cups of dry food each day. How many cups of dry food does Corky eat in 3 days?
What is t + 0.03t in simplest form?
round 9245 to the nearest hundred