jasmin1116l
jasmin1116l jasmin1116l
  • 29-10-2020
  • Mathematics
contestada


For a fundraiser, the 7th grade class sells 45 hoagies. They collect a total of
$150.75. What is the cost per hoagie?

Respuesta :

lilypad104 lilypad104
  • 29-10-2020

Answer:

$3.35

Step-by-step explanation:

150.75/45=3.35

Answer Link
peaceheart314
peaceheart314 peaceheart314
  • 29-10-2020
All you have to do here is divide the total cost by the amount of hoagies. So the total cost is $150.75. You would divide that by 45 which would get you $3.35.

So the answer is the cost per hoagie is $3.35
Answer Link

Otras preguntas

mary says the pen for her horse is an acute right triangle . is this possible ?
What was one important effect of the Renaissance on European culture?
Multiply: x^5/4(x^1/2)
how is the information sent back to earth by the robots?
Ann needs 42 feet of fabric to make a small quilt. How many yards of fabric should she buy?
What doubles fact can help you solve 6+5=11?
Work it -6 - 2m = 10
Wich is the quotient of 396 divided by 12?
How did technological advances contribute to the growth and development of human societies during the bronze age?
Which of the following explorers were sent by Spain to explore the Americas? A. Cartier and Newport B. Columbus and Ponce de León C. Columbus and Newp