sydneyhines01 sydneyhines01
  • 29-10-2020
  • Mathematics
contestada

jasmine paid $10 for 5/8 yard of fabric . She wants 4 yards of fabric, What is the price per yard?

Respuesta :

samarriagivens89 samarriagivens89
  • 29-10-2020

Answer:

64

Step-by-step explanation:

10 divided by 5/8 is 16 so you take 4 and put it into a fraction then multiply it by 16.  Which is 4/1 x 16 = 64.

Answer Link

Otras preguntas

Amy drinks 3 1/2 pints of milk a day. How much is this in cups? Write your answer as a whole number or a mixed number in simplest form. Include the correct u
1. ____________ prevent cell damage and repair damaged cells.
Describe a law not discussed in this lesson designed to benefit an individual’s health.
The "Mandate System" in the Middle East was begun following the end of World War I World War II The Gulf War Vietnam War
An iron nail is made up of particles what is true
n a laboratory experiment, an ultrasound detector located at D is used to measure the distances of two moving objects, P and Q. At a certain moment, P and Q are
Do you agree with supporters of longer school days? Why or why not?
Which statements accurately describe results of the United States' entry into World War I? Choose all answers that are correct. A. The United States trained mo
parallel and series circuitsI am quite confused as to how I can tackle this question
Which African American rights activist advocated an accommodating, patient approach to equality?