daisukeswife daisukeswife
  • 28-10-2020
  • Mathematics
contestada

Solve the following 9 bananas cost $0.99. At this rate, how much do 5 bananas
cost?

Respuesta :

2022110
2022110 2022110
  • 28-10-2020

Answer:

5 bananas cost $ .55

Step-by-step explanation:

9x = .99

divide by 9, each banana is $.11

multiply by 5 to get cost.

Answer Link
iamarilopez15
iamarilopez15 iamarilopez15
  • 28-10-2020
The answer is 4.95$
Answer Link

Otras preguntas

Kim and Kate sell gym memberships. Kim earned $50 her first day of work and $75 each day after that. Kate earned $35 her first day of work and $75 each day afte
Which of the following statements is NOT true regarding water in the human body? A.The combination of environmental heat and increased heat from exercise metabo
pls help me first of all how do you add a photo?
Why was the Connecticut Plan called the Great Compromise?
How do you develop an infant with a sense of secure attachment and what are the differences between an infant/child with secure attachment to one with an insecu
What is the equation of the line?
BRAINIEST ANSWER :)) please help me out!
Can anyone please help me answer the PICTURE IS PROVIDED!
Question 6 You are selecting for taller corn plants. Your starting population of corn has a mean height of 4 feet. You select for 6 foot stalks. The heritabilit
(1d) The coordinates of a rectangle are (3, 0), (3, -5), (-4, 0) and (-4, -5). What is the area of this rectangle?