kuromirism
kuromirism kuromirism
  • 27-10-2020
  • Mathematics
contestada

If 1 pound of a certain candy cost $8, how many pounds of that candy can be purchased for $12?

If 1 pound of a certain candy cost 8 how many pounds of that candy can be purchased for 12 class=

Respuesta :

runitupwxrld runitupwxrld
  • 28-10-2020

Answer:

1.5 pounds

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

a rectangle is 4 times as long as it wide. if the length is increased by 4 inches and the width is decreased by 1 inch, the area will be 60 square inches. what
How is rock eroded by glaciers and wind?
Could the thermal energy of a bowl of hot water equal that of a cold water? Explain.
what is the cations and anions for Al2O3
Put these numbers in order of size,smallest first. 0.4 60% 1/5
Which type of climate has no winter
Maxwell bought a new pair of skis for $350. He put $110 down and received a students discount of $30. His mother gave him 1/2 of the balance for his birthday. W
what new name did Amenhotep iv give himself?
What is the Atomic Theory?
Where does heat transfer by convection