rayanemad1253 rayanemad1253
  • 26-10-2020
  • Mathematics
contestada

Express each rate as a unit rate.$8 for 2 pounds of rice

Respuesta :

lazyfroggo
lazyfroggo lazyfroggo
  • 27-10-2020

Answer:

$4 for 1 pound of rice

Step-by-step explanation:

8 ÷ 2 = 4

2 ÷ 2 = 1

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

The scores of 12th-grade students on the national assessment of educational progress year 2000 mathematics test have a distribution that is approximately normal
What was the function of the sodium bicarbonate in this experiment photosynthesis?
Which of these men was not a presidential candidate in the 2000 or 2004 elections?
Evaluate the algebraic expression 4y + x - w, when w = 12, x = 10, y = 5 a
One angle of a right triangle measure 85°. what is the measure of the other acute angle?
Through what process do organisms become better suited for their environment
You purchased paint for the rooms in your house. You have 1.5 cans of paint left. You painted 4 rooms and each room required 2 cans of paint. You spilled 1/2 of
What part of this equation represents the reactants? SnO2 + 2H2?Sn + 2 H2O A. SnO2 B. SnO2 + 2H2 C. Sn + H2O D. Sn
. What do you think was the major cause of what McCarthy did?
John and Alan have a collection of x baseball cards. John hasx4 cards. What fraction of the cards does Alan have