Ayxsu
contestada

Me dumb lol Tammy buy 2 pencil for $2.40. The unit rate for the situation is ____ and the equation will be ____

Respuesta :

The unit rate is $1.20 per pencil.

Let x equal the unit rate... 2.40/2=x.