Kximmy
Kximmy Kximmy
  • 29-07-2020
  • Mathematics
contestada

Five boxes of crackers cost 9$. At this rate, how much do 20 boxes cost?

Respuesta :

kaybreannna kaybreannna
  • 29-07-2020

Answer:36

Step-by-step explanation: first I did

9÷5=1.80 per box.

so then I did 1.80 x 20 which = 36

Answer Link
mathmate
mathmate mathmate
  • 29-07-2020

Answer:

20 boxes cost $36

Step-by-step explanation:

Using proportions,

5 boxes cost 9$

20 boxes cost X$

Cross multiply

X = 9/5 * 20 = 36$

Answer Link

Otras preguntas

can someone help me on this question ​
Johathan purchases 10 traveler's checks in denominations of $20, $50, and $100, totaling $370.He has twice as many $20 checks as $50 checks. How many of each de
How to identify a maps scale? What would this map be considered?
Which of the following topics would be appropriate for a speech of demonstration? veganism vs. vegetarianism the history of vegetarian diets plant-based diets a
What is the main difference between the atoms in a solid versus atoms in a 1 point liquid?
14. What happens when he tries to get Doodle up? Why does Doodle not respond?
3.7) BEST ANSWER BRAINLIESTyour answer will be reported if it is ridiculousWhich is NOT a question that might help a network engineer isolate which layer in a n
Pythagorean Theorem:a2 + b2 = c2 Re−write the formula solving for b2 .
What are the hypothesis and the conclusion of the following conditional? If a figure is a triangle, then it has 3 sides. A. Hypothesis: A figure has 3 sides. Co
help me pls .. i appreciate it .